IZ SVAKODNEVNOG ŽIVOTA > Izvan naučnih granica

SUDBINA

(1/3) > >>

tasana 065:

Sta je sudbina                                            

SUDBINA

SUDBINA

Prema verovanju , kada se u kuci rodi dete, odmah stizu Sudjenice, tri demona koji u prve tri veceri po rodjenju bebe odredjuju sudbinu za ceo njen zivot.

Starija sestra Sudjenica prema verovanju, prelja je, koja od srebrnkastih niti prede vlakna dugog ili kratkog zivota.Narod je zbog toga i zamislja kako sedi sa preslicom u rukama i prebira konce zivota i smrti ljudi.

Ali time je posao odredjivanja sudbine tek zapoceo.Predju treba sakupiti u sukalo, koje se neprestano vrti.Zato srednja sestra pomaze da se predja slaze kako je zamisljeno i time tacno predodredjuje kako ce ko u zivotu proci.I tek kada se niti spuste, najmladja sestra ih presece makazama i odredi kada ce ko i kako umreti.

Sudjenice su milosrdne kada covek u njih veruje, prizove ih i smatra a njihove odluke treba neprikosnoveno prihvatiti kao i tok zivota.

Sve tri Sudjenice lice jedna na drugu, a obucene su u jednodelne, duge bele haljine, koje mogu da simbolizuju i jedinstvo tela, duse i duha.Zli demoni , takodje bez deobe, odeveni su u crne odore.A covek, nasuprot tim dobrim i zlim silama, kao nesavrseno bice, morao bi nositi odecu iz delova.Zbog toga se bebama, nejedinstvenim ljudskim bicima, sprema oprema koja sadrzi samo kapicu, benkicu, i carapice.Sa zasticenom glavom, telom i nogama novorodjence se izvodi pred ono sto nijedno ljudsko stvorenje ne moze zaobici.Pred sud Sudjenica.

Prisluskivanje odluka Sudjenica, strogo je zabranjeno.Ali, ako covek slucajno cuje sta je dosudjeno detetu, proci ce bez posledica cak i ako tajnu otkrije detetovim roditteljima.Jer moc Sudjenica je ogromnai ljudi ne mogu ni pod kojim uslovima da zaustave njihove prvobitne odluke.

U domacinstvima i danas se pridrzavaju obicaja da prva tri dana po rodjenju deteta drze upaljena svetla, a na stolu vino i kolace.Ponude za Sudjenice su i kolaci i vino koje se ostavljaju u jednoj posudi da stoje preko noci.

U Starom zavetu je bilo mnog sudbina, jer je bilo mnogo careva, svestenika,i svetaca.Cak i oni najnizi, imali su svoju sudbinu.

Na krstu Bog je okupio sve individualne sudbine covecanstva u jednom velikom cilju - i sve ih postavio u svome Sinu: "Da sve sastavi u Hristu, sto je na nebu i sto je na zemlji, u njemu! [Efescima 1:10].

Bog je okupio sve nase sudbine u Isusu - da bi njegov Sin imao prvenstvo!Da imamo sudbinu - ona je ista, svejedno je ko se bavi kakvim poslovima.Svi imamo predodredjenu sudbinu koja nam je data pre nego sto je svet stvoren.

Bog kaze;" U poslednjim danima, u punini vremena, imam jedan bozanski cilj.A taj cilj je da svaki moj sledbenik bude usvojen kroz Isusa Hrista, i da zivi bez krivice, kao slava i cast mome imenu" [ 11. i 12. stih]

Bog ne trazi veliko delo.Biblija jasno kaze: Pokazao ti je covece, sta je dobro i sta Gospod iste od tebe osim da cinis ono sto je pravo i da ljubis milost i da hodis smerno s Bogom svojim".{Mihej 6:8]

Na Sudnjem danu nece biti ni reci o mocnim delima.Nece biti zabelezena licna slava, uspeh ni ljudska dostignuca.Umesto toga, pitanje ce glasiti:"Da li rastao u Hristu? Da li si dopustio Svetom Duhu da te pouci da sluzis drugima, da odustanes od svojih zahteva?Kakav si bio u svojoj kuci?

Veliko prorociste u Delfima nije bolo bribeziste samo obicnih ljudi, dolazile su slavne vojskovodje [Temistokle] i veliki filozof Aristotel.U Delfska proricanja niko nije sumnjao . Tako je Tako je Pitija prorekla da ce slava makednonske monarhije dostici vrhunac pod jednim Filipom , ali da ce ista monarhija propasti pod jednim drugim Filipom.[tako je i bilo].

Stari Rimljani verovali su da postoji sudbina za narode, u hram u kome su cuvali knjige starostavne koje su zvali Libri Sibilianae.Knjige su cuvale kaludjerice s i b i l e , a pred kraj carstva jedan odbor u kome su , uz sest sibila i bili clanovi sest senatora,

Kao sto vidimo, ovo verovanje je rasireno kod svih naroda, samo sto sudbinu drugacije nazivaju...pa da zaista ne postoji nista, verovatno toliki milioni ljudi sirom danasnjeg sveta ne bi bili u zabludi i verovali u ono cega nema.

Kakva nam je sudbina ne mozemo znati , jer je nas um ogranicen:

Ima li nebo takva saznanja
ili nema, svejedno, mi ne mozemo znati
tajne neba.
Ne mozemo mu reci : KAKO? ZASTO?

Covek zivi samo do odredjenog dana, a kada prodje rok zivljenja- treba otici.

Ovo je Bozija tajna koja ostaje.A ono sto sudbina donese, to je volja Gospoda sa nebesa.

Zbog toga nas narod i govori , nema smrti bez sudjena dana

SUDBINA

ljiljaq:
Nažalost, morat ću vas razočarati: Sudbina ne postoji, sudbina je samo izgovor i opravdanje čovjeku za nejgovu nesposobnost i nemoć da svoj život uzme u svoje ruke. Pozivanje na sudbinu je samo pokušaj izbjegavanja odgovornosti za sve što doživimo u životu. Čovjek je stvoren kao slobodno biće pa čak ni sam Bog ne može protiv čovjekove slobode. Čovjek uvijek slobodno bira ako bira zlo dobije zlo, ako izabere dobro dobije dobro, nema tu neke velike niti tajne niti polemike stvari su ejdnostavne. Život je poput vožnje bicikla kuda gledaš tuda ideš. Ako naprimjer voziš biciklo stazom uz koju je drvo, akos e zagledaš u rvu udarit ćeš ali ako gledaš ravno napriejd proći ćeš bez ikakvih problema. Tako je i u životu ako si zagledan u negativno dobiješ engativno, mešutim ako ti uantoč svim nedaćama gledaš pozitivno na život sve ti se okrene na pozitivno, dakle nema tu enke sudbine, sami biramo život ili smrt, sreću ili nesreću. Izbor j na meni i tebi!

Ognjen:
Ne mogu u potpunosti da se slozim sa ovakvom konstatacijom sudbine.
Od kada je sveta i veka,ljudi veruju u sudbinu koja ih prati tokom zivota.Veruju u to da je neko zapisao ono sto ce nam se desiti,sto cemo doziveti i preziveti.
Ljudi veruju u nadu,koja ih vodi kroz zivot i dok nadu ne izgube ,onda ce im se desavati stvari onako kako ih oni budu zeleli.
Sudbina je nesto sasvim drugo i ako je uporedimo,figurativno, sa voznjom bicikla ili sa necim tako slicnim, ja bih to formulisao ovako.
Ako neko vozi biciklu i udari u drvo ,svojom nepaznjom ,ja bih to pre podveo pod ljudsku glupost i neodgovornost.Naspram tome, ako taj koji vozi biciklu pazi i ide svojim putem a pored njega prodje auto, udari ga i on dozivi nesto sto nije mogao da sam predvidi i izbegne , e onda je to sudbina.Sigurno je da on to nije birao.
Kako je taj koji pazi mogao sam da kreira nesto gde nema pristupa da uradi?
Ako covek zivi svoj zivot, zdravo, ne pusi,ne pije,hrani se zdravo i bavi sportom,ima 25 godina i u punoj je snazi a oboli od karcinoma i umre, dali je to njegova nepaznja ili sudbina.On to sigurno nije birao (In memoriam Tosic Slobodan - Toske)
Ako dete , koje jos nije prohodalo ni propricalo , niti zna sta je zivot i kako se od njega cuvati i paziti, da bi sve bilo racionalno i proracunato , dozivi bilo sta lose, dali je to nepaznja ili sudbina.Dete ne zna i nemoze da bira

Navescu i banalan primer Titanika i mnogih drugih nesreca , gde uglavnom prst sudbine to odradi.Svi su birali i izabrali da zive bolje,da odu u bollji zivot ali im je nesto to pokvarilo.

Ima i puno lepih stvari koje nam sudbina donosi.
Ljubav, deca , prijatelji ...
Ne mogu da prihvatim da se supruga i ja nismo nasli igrom sudbine.Nismo proracunali ili vec nekada birali jedno drugo i izabrali da se nas susret desi , nego je sudbina htela da zivimo u istom gradu , ulici ili sta vec.

Mozda se neko nece sloziti sa ovim sto pisem , kao sto se ja nisam slozio sa ovim sto je napisala @ljiljaq ,ali ovo je moje misljenje i ne ocekujem da ga iko ima ovakvo kako sam ja izneo.

Za kraj izneo bih samo svoju konstataciju.
U sudbinu ljudi veruju od kada je sveta i veka i za sve to vreme uvek svako za sebe bira najbolji put ali se unatoc tome desavaju i one stvari koje nismo birali.Zasto se desava ono stonismo birali , kako objasniti ako nije to prst sudbine.
Sudbine ce uvek biti medju ljudima a neke stvari se ne mogu objasniti cak ni racionalnim rasudjivanjem.

zvecka:
Ja bi se slozila sa ljiljaq.
Mozda ima neka visa sila koja nam kroji kapu ali ipak mislim da covek sam sebi kroji zivot u zavisnosti od toga koliki je borac.
Ako neko pogine zato sto je iz dana u dan pretrcavao preko auto-puta ne mozemo reci da je to sudbina...
Ako neko ima srecu ili nesrecu da se rodi u dobrim ili losim uslovima pa moze ili ne moze da uradi nesto od zivota opet nema veze sa sudbinom jer ima gomila ljudi koji su iz nicega stvorili nesto a i onih koji su upropastili sve to sto su zatekli kad su dosli na svet sto opet navodi na to da covek sam sebi odredjuje pravac. Sam ili uz necije usmeravanje ali svakako sam.
Ne mogu da sedim skrstenih ruku i kazem meni je sudjeno da umrem ud gladi.

Ognjen:
 .ne razumem. kako nije sudbina kada se neko rodi u porodici Karington ili Rokfeler , a neko se rodi u radnickoj porodici u maloj drzavi zvanoj Srbija.
Ako neko sedi i ceka da umre od gladi , naravno da to nije sudbina, vec nesposobnost,nemar i neodgovornost , ali sta ga je dovelo do toga da bude gladan i u takvoj situaciji ... mozdaa ... ili mozda ... Mnogo je ovih tri tackica ... a u svakom od tih , se moze pronaci i deo koji donosi sudbina.
Pretrcavanje ulice je igra sa zivotom i u neku ruku igra sa sudbinom .Opet nemar i neodgovornost,bahatost pa mozda i oholost.

Opet kazem , svako pravi svoje planove , koji mogu da uspeju ali i ne. Zasto uspevaju a zasto ne , niko ne moze da objasni , barem ne moze racionalno objasnjenje da da.

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju