Chocolate

Autor Tema: DESET BOZIJIH ZAPOVESTI  (Pročitano 1244 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže tasana 065

• Administrator
  • *
  • ZAHVALNICE 257
  • Pol: Žena
  • UVEK VASA
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 10.0.648.205 Chrome 10.0.648.205
    • http://tasana065-zivot.blogspot.com/
    • Imejl
DESET BOZIJIH ZAPOVESTI
« poslato: 00 :03 :38 - 27. April 2011.g. »

DESET BOZIJIH ZAPOVESTI ili Dekalog (heb. דברימ devarim = "reči") je skup zakona koga su Izraelci, prema biblijskom izveštaju, primili od Boga na planini Sinaju preko proroka Mojsija, nakon prelaska preko Crvenog mora i izlaska iz egipatskog ropstva oko 1200. pr. Kr. One su deo zbirke zakona poznate pod nazivom "Zakon" (heb. Tora) ili "Mojsijev zakon".

Tekst Deset zapovesti

Prevod s hebrejskog jezika (prevod) glasi ovako (Izlazak 20, 2-17; vidi i Ponovljeni zakon 5,6-21):

Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dole na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam greh otaca - onih koji me mrze - na deci do trećeg i četvrtog kolena, a iskazujem milosrđe hiljadama koji me ljube i vrše moje zapovesti.

Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

Seti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kćer tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.

Ne ubij!
Ne učini preljuba!
Ne ukradi!
Ne svedoči lažno na bližnjega svoga!
Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!

Deset zapovesti do danas čine temelj židovske i hrišćanske vere.

Obzirom da u hebrejskom tekstu ne postoji numeracija ni neka druga jasna podela zapovesti, nije lako odrediti njihov broj, do tradicionalnog broja od deset zapovesti u različitim predanjima se dolazi na različite načine. Posebno je razlicitost prisutna među raznim hrišćanskim zajednicama.

Deset zapovesti u Pravoslavnoj Crkvi

Sažeti, ali drugačije raspoređeni tekst zapovesti donosi i Pravoslavna crkva:

Ja sam Gospod Bog Tvoj; nemoj imati drugih bogova osim mene.
Ne pravi sebi idola niti kakva lika; nemoj im se klanjati niti im služiti.
Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
Sećaj se dana odmora da ga svetkuješ; šest dana radi i svrši sve svoje poslove, a sedmi dan je odmor Gospodu Bogu tvojemu.
Poštuj oca svojega i majku svoju, da ti dobro bude i da dugo poživiš na zemlji.
Ne ubij.
Ne čini preljube.
Ne kradi.
Ne svedoči lažno na bližnjega svojega.
Ne poželi ništa što je tuđe.

Umesto izraza "subota", postoji izraz "dan odmora". Pravoslavna Crkva, iako zadržava zabranu izrade likova, postuje ikone, ali, slično kao i u Katoličkoj Crkvi, ne smatra da u njima stanuje božanstvo.

Deset zapovesti u Katoličkoj Crkvi

Inačica koja se nalazi u katoličkom Katekizmu, ali i kod nekih drugih Crkava, donosi drugačiji, sažeti, tekst. U tom se tekstu umesto spomena "subote" spominje "dan Gospodnji". Za zapovijed koja spominje zabranu izrađivanja likova Katolička Crkva drži da je sadržana u prvoj zapovijedi (prema njenom nauku, likovi se ne štuju kao da su Bog ili sami sveci, nego samo kao podsjećanje na njih, dok se zabrana iz Deset zapovijedi odnosi na uvjerenje da božanstvo prebiva u izrađenom liku). Ove Crkve također imaju zadnje dvije koje su sadržane u zadnjoj zapovijedi, prema gornjem tekstu. Tako ovaj tekst Deset zapovijedi glasi:

Ja sam Gospodin, Bog tvoj, nemoj imati drugih bogova uz mene!
Ne uzimaj imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!
Sjeti se da svetkuješ dan Gospodnji!
Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!
Ne ubij!
Ne sagriješi bludno!
Ne ukradi!
Ne reci lažna svjedočanstva na bližnjega svoga!
Ne poželi žene ni muža bližnjega svoga!
Ne poželi nikakve stvari bližnjega svoga!

Deset zapovesti u Evangeličkoj crkvi

Tekst Deset zapovesti Evangeličke ili Luteranske crkve, poput Katoličke crkve, nema zabranu izrađivanja likova i poslednju zapovest deli na dve, a poput onog Pravoslavne crkve, umesto "subote" ima "dan odmora":

Ja sam Gospod Bog tvoj, nemoj imati drugih Bogova uz mene.
Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega.
Sjećaj se dana odmora, da ga svetkuješ.
Poštuj oca svoga i majku svoju, da ti se produlje dani na zemlji.
Ne ubij.
Ne čini preljub.
Ne kradi.
Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.
Ne poželi kuće bližnjega svojega.
Ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta, što pripada bližnjemu tvom.

Deset zapovesti u Adventističkoj crkvi

Adventisti sedmog dana, Baptisti sedmog dana i neke druge manje crkve i zajednice postuju Božje zapovesti u potpunosti, kako su napisane u Bibliji.

Ono u čemu su jedinstveni jeste slavljenje četvrte zapovesti.

Zameraju ostalim hrišćanskim zajednicama nepominjanje subote u četvrtoj zapovesti, kao i bilo kakvo drugo izostavljanje ili izmenu zapovesti i njihovog redosleda.

lll. jedan veliki poljubac za moje prijatelje  cok.smajli009

Van mreže tasana 065

• Administrator
  • *
  • ZAHVALNICE 257
  • Pol: Žena
  • UVEK VASA
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Chrome 10.0.648.205 Chrome 10.0.648.205
    • http://tasana065-zivot.blogspot.com/
    • Imejl
Odg: DESET BOZIJIH ZAPOVESTI MOJSIJE
« Odgovor #1 poslato: 23 :26 :33 - 28. April 2011.g. »

Božji Zakon

I
Ja sam Gospod Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje Egipatske, iz doma ropskoga. Nemoj imati drugih bogova uza me.
                                                                         II
Ne gradi sebi lika rezana niti kakve slike od onoga što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodi ispod zemlje. Nemoj im se klanjati niti im služiti, jer sam ja Gospod Bog tvoj, Bog revnitelj, koji pohodim grijehe otačke na sinovima do trećega i do četvrtoga koljena, onijeh koji mrze na mene; A činim milost na tisućama onijeh koji me ljube i čuvaju zapovijesti moje.
                                                                         III
Ne uzimaj uzalud imena Gospoda Boga svojega; jer neće pred Gospodom biti prav ko uzme ime njegovo uzalud.
                                                                         IV
Sjećaj se dana od odmora da ga svetkuješ. Šest dana radi, i svršuj sve poslove svoje. A sedmi je dan odmor Gospodu Bogu tvojemu; tada nemoj raditi nijednoga posla, ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živinče tvoje, ni stranac koji je među vratima tvojim. Jer je za šest dana stvorio Gospod nebo i zemlju, more i što je god u njima; a u sedmi dan počinu; zato je blagoslovio Gospod dan od odmora i posvetio ga.
                                                                         V
Poštuj oca svojega i mater svoju, da ti se produlje dani na zemlji, koju ti da Gospod Bog tvoj.

VI
Ne ubij.

VII
Ne čini preljube.

VIII
Ne kradi.

IX
Ne svjedoči lažno na bližnjega svojega.

X
Ne poželi kuće bližnjega svojega, ne poželi žene bližnjega svojega, ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvojega.

2. Mojsijeva 20:2-17

lll. jedan veliki poljubac za moje prijatelje  cok.smajli009

Van mreže trijak

• Zasluzni clan
  • *
  • ZAHVALNICE 105
  • Pol: Muškarac
  • OJ SOKOLE SIVI TICU
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 8.0 Firefox 8.0
    • http://ljubav.forumgabon.com/
    • Imejl
Odg: DESET BOZIJIH ZAPOVESTI
« Odgovor #2 poslato: 16 :46 :38 - 05. Januar 2012.g. »
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=lsBkmRhrpoM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=lsBkmRhrpoM</a>
И ногом у дупе ,корак је напред..